ספר 'זוגיות ומשפחה כאתגר'

מאת: ד"ר אורלי נתנאל

הוצאה:  | 2015-07 | 119 עמ'

קטגוריות: ביכורים, עיון, הורות חינוך ומשפחה

סוגים:

ספר אלקטרוני. מחיר: 33.00 ₪

ספר מודפס בדואר בישראל. מחיר: 65.00 ₪

 

[siteorigin_widget class="SiteOrigin_Widget_Image_Widget"][/siteorigin_widget]

תיאור

האם אפשר ליצור תוכנית הכנה לזוגיות והורות לתלמידים ולסטודנטים ולפתח בה תבניות חשיבה שיסייעו ליצירת מסגרת משפחתית חכמה, שמתאימה את עצמה לשינויים שבני זוג עוברים במהלך חייהם, ולאתגרים שעליהם להתמודד עמם במשך החיים? האם המדינה יכולה לחסוך כסף רב בעזרת הקמה של מערכת תמיכה לבני זוג שמתקשים להתמודד עם קשיים בתקופות מסוימות בחייהם? הטענה המרכזית של ספר זה היא שבעזרת תהליך נכון מערכות זוגיות ומשפחתיות יכולות להיות מזינות ומהנות, ושאפשר למנוע תקלות רבות ולהתמודד עמן בצורות חכמות ומאפשרות. לפני הקמת משפחה והבאת ילדים לעולם חשוב לבסס היטב את מערכת היחסים הזוגית. למעשה מתבסס הקשר הזוגי על מערכת חוקים שיש בה חלוקת תפקידים בין השניים לצד מודעות להעדפותיו של כל אחד מבני הזוג. בזוגיות חייבים להכיר במערכת הרגישויות של כל אחד ולפתח טעמים שונים לצד טעם משותף. כשבני זוג צועדים לקראת הקמת המשפחה, הם למעשה מפתחים מערכת יחסים של התנהלות משותפת, שבה שניים נפרדים הופכים לגוף שחושב יחד, מתכנן צעדים יחד, והכי חשוב – יודע להתמודד עם חוסר הסכמות. זוגות אמורים לדעת כיצד למצוא את שביל הזהב בדרך רוויית מכשולים, שאלות, חרדות, פחדים ומטענים אישיים שמנווטים למקומות שונים, לאו דווקא למקומות הנכונים. חברה חזקה צריכה לשאוף לתקשורת מעולה בין זוגות, בד בבד עם שאיפה למימוש עצמי של שני בני הזוג, והמוטו שלה חייב להיות שקשר טוב בין זוגות יתרום לחברה יעילה, משגשגת ומצליחה. ספר זה נועד להיות מדריך לניהול זוגיות ומשפחה באופן אפקטיבי, מעין תוכנת "וויז" לניווט בצמתים ולתחנות בדרך המשפחתית, ותכליתו היא לשפר את יכולת ההתמודדות בצמתים ובתחנות הללו.

אורלי נתנאל ילידת 1960, בוגרת תואר שלישי בפילוסופיה של החינוך. בעלת שלושה תארים, שניים מאוניברסיטת תל-אביב במדיניות ציבורית, ברב-תחומי ובמוסיקולוגיה, תואר ראשון בסמינר לוינסקי בחינוך מוסיקלי. עוסקת בהוראה.

ספר מודפס בדואר בישראל:

ספר אלקטרוני:

טעימה מהספר

הקדמה:

בחיים יש תחנות משמעותיות רבות, הילדות, הבגרות, הזוגיות והמשפחה נמנות עם העיקריות שבהן. יש תחנות קטנות יותר מאלה, שאנו חווים בהן גם הנאה וגם סבל. האם אפשר להקטין רמות גבוהות של סבל, מצוקה, אי-ידיעה, כעס ושנאה בתחנות שנעבור בהן? האם אפשר לנטרל את הקשיים ולהתמקד באהבה, בשמחה, בהנאה, ברגישות ובנדיבות? האם אפשר להתנתק מחיינו לזמן מה עד אשר יעבור זעם או עד אשר תחזור היכולת שלנו להתמודד כאשר אנו נתקלים בקושי?

הדרך שצועדים בה לבניית משפחה תמיד רווית מכשולים, שאלות, חרדות, פחדים ומטענים שמנווטים אותנו – ולאו דווקא למקומות הנכונים. האם אפשר לדמות זוג הורים לשני קברניטים של מטוס הזקוקים לאיש בקרה שיוכל לבקר אותם ולתקן את טעויותיהם כאשר יש צורך בכך? שני הקברניטים יכולים להיות אתם ובני זוגכם, ואיש הבקרה עשוי להיות אדם שאפשר לסמוך עליו, שבעזרת ניסיון חייו יֵדע לסייע בעיצוב הדרך בצורה חלקה יחסית וללא כשלים מיותרים.

מטרתו של ספר זה היא להאיר את נקודות החיכוך שלעתים מביאות לשבר בזוגיות ובמשפחה. חברה חזקה צריכה לשאוף לתקשורת מעולה בין זוגות ולמימוש עצמי של שני בני הזוג. המוטו לכך הוא שקשר טוב בין זוגות יתרום לחברה יעילה, משגשגת ומצליחה. על מנת ליצור חברה מסוג זה יש להכיר בחסמים או בתחנות הבעייתיות המונעים ממנה להיות כזאת. בספר תוכלו להתוודע למכשלות העיקריות שאדם פוגש בדרכו, וכולי תקווה שלאחר הקריאה המכשלות יהפכו לאתגרים בלבד.

הספר מסתמך על ספרות ענפה ועל ראיונות שקיימתי עם אנשים, שחוו גירושים בחייהם או בחיי הוריהם, מתוך רצון ללמוד מניסיונם וליצור עבורנו חיים עשירים שיש בהם הצלחה רבה וסבל מועט ככל האפשר.

יש להניח שאילו לכולם היו כלים ראויים להתמודד עם קשיים בזוגיות, גירושים רבים היו נמנעים. אילו בתחנות של טיפת חלב היו מספקים גם אוזן קשבת שתדע לייעץ, לתמוך, לעודד ולאפשר מציאת דרכים נוספות לפתרון בעיות, היינו זוכים לחברה בריאה, חסונה ומשגשגת יותר.

ספר זה בא להאיר את נקודות החיכוך ולהעלות למודעות קשיים בדרכם של זוגות ולאפשר זוויות ראייה נוספות כדי להקטין חיכוכים בניהול המערכת הזוגית והמשפחתית.

כמו כן נועד ספר זה להיות מדריך לניהול זוגיות ומשפחה באופן אפקטיבי המאיר צמתים ותחנות שקיימות בתהליך לבניית המשפחה. תכלית הספר היא לשפר את יכולת ההתמודדות בתחנות הללו.